Často hledané

  • Pracovní oděvy
  • Ochranné oděvy
  • Oděvy pro hygienické provozy
  • Oděvy pro oblast služeb
  • Čisticí utěrky Mewa
Na přehled

Bezpečnost reflexních oděvů testovaná umělou inteligencí

30. června 2024
Profesní oděvyInovace
Společnost Mewa využívá umělou inteligenci pro testování funkce reflexních oděvů.

Poskytovatel textilních služeb Mewa vyvinul společně s Fraunhoferovým institutem testovací postup s podporou umělé inteligence. Lze ho využívat k přesnému zjištění ochranného účinku výstražných oděvů po každém praní a údržbě. Podle studie Německé úrazové pojišťovny (DGUV) a Německého svazu pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů ve stavebnictví (BG Bau) nabízí tato zkušební metoda větší záruku bezpečnosti než jakýkoli jiná.

Spolehlivost patentovaného digitálního testu s využitím umělé inteligence byla v roce 2023 ověřena v rámci výzkumného projektu DGUV a BG Bau. Vědecké laboratorní testy a zkoušky v praxi potvrdily, že postup založený na AI rozpozná spolehlivěji než lidské oko, když viditelnost reflexních výstražných oděvů přestane odpovídat normě. Díky využití digitálního kontrolního systému v procesu zjišťování kvality může společnost Mewa ještě lépe zaručit včasné vyřazení nebo úpravu oděvů se známkami opotřebení, například výměnou reflexních pásků.

Digitálně a za podpory AI

Vylepšený proces posouvá kontrolu kvality reflexního oblečení na novou úroveň bezpečnosti. Digitální postup byl vyvinut a patentován ve spolupráci s německou výzkumnou organizací, Fraunhoferovým institutem. Dosud je jediným svého druhu na trhu a získal ocenění jako jeden z nejlepších v kategorii "Optická technologie" v rámci Německé průmyslové ceny. V plně automatizovaném režimu jsou oděvy po vyprání a usušení přepravovány kontrolním systémem na ramínkách. Zde se zaznamenává a dokumentuje faktor viditelnosti fluorescenční látky a specifická hodnota odrazu reflexních pásků. Když software zjistí, že se kus oblečení vymyká standardu, je automaticky vyčleněn a podroben dalšímu kontrolnímu procesu. "Technologie s využitím umělé inteligence doplňuje předchozí vizuální kontrolu a poskytuje našim zákazníkům ještě větší bezpečnost. Do konce roku 2025 budeme schopni tyto digitální testy provádět ve všech pobočkách společnosti Mewa," říká Stefan Abel, vedoucí oddělení kvality, výroby a logistiky v Mewa. Výsledky budou automaticky zaznamenávány, aby byly v případě potřeby k dispozici zákazníkům například pro účely auditu.

Pravidelné kontroly funkčnosti jsou povinné

Zaměstnavatelé musí zajistit, aby se výstražné reflexní oděvy používaly v souladu s hodnocením rizik a pravidelně docházelo ke kontrole jejich funkčnosti. To je stanoveno zákoníkem práce a nařízením o používání osobních ochranných prostředků. Pokud je péče a údržba reflexních oděvů svěřena profesionálním průmyslovým prádelnám, mohou si být firmy jisté, že reflexní pásky a tkaniny zachovají stále plný ochranný účinek. Platí to pro všechny oblasti práce, kde je nutné nosit oděv s vysokou viditelností, jako je například stavba tratí, silnic, doprava, provoz, záchranné nebo bezpečnostní služby, lodní doprava a zemědělství.


Stefan Abel

Vedoucí oddělení kvality, výroby a logistiky ve společnosti Mewa

"Technologie s využitím umělé inteligence doplňuje předchozí vizuální kontrolu a poskytuje našim zákazníkům ještě větší bezpečnost. Do konce roku 2025 budeme schopni tyto digitální testy provádět ve všech pobočkách společnosti Mewa."


Foto a video


Kontakt pro tisk


MediaTrust Communications spol. s r.o.

Michal Peterka Telefon: +420 603 556 404 mpeterka@mediatrust.cz

Praha


Na přehled